V tomto texte sa nenachádzajú žiadne podstatné ani zmysluplné informacie. Slúži len ako archivácia zážitkov, ktoré nám môžete tíško závidieť.

Trip po krajinách Indonézia a Malajzia s partou neznámych ľudí? Pre niekoho možno nepredstaviteľné, ale pre jednenástich mladých dobrodruhov naopak, veľká výzva. Zariskovať sa oplatilo a my dodnes spomíname na skvelé zážitky, ktoré sme si z ciest odniesli.

fantastic eleven+1
Fantastic eleven+1

Že o zábavu bude postarané sme zistili už na letisku, keď sme zbadali Zuzku so zlomenou nohou a baralmi v ruke. Drobné obmedzenie mobility predsa nikomu k vycestovaniu nezabráni! Zisťujeme však, že mať mrzáčika v parte je extrémne výhodné. Všetci tak získavame VIP vstupy a privátny letiskový doprovod, s ktorým sme si preplávali cez kontroly ako páni. A my ju od radosti nosíme na rukách.. celú cestu J.

Video

 

Indonézia

Indonézia je štát tvorený zo 17 508 ostrovov a so svojimi 230 miliónmi obyvateľov je 4. najľudnatejšou krajinou sveta. My sme sa vypravili priamo na Bali, Uluwatu. Ak cestujete prvýkrát, trošku vás zaskočí vlhký opar, ktorý vás objíme hneď ako vystúpite z lietadla. Po čase si na vlhkosť vzduchu zvyknete a hlavne dievčatá si budú pochvaľovať priaznivé účinky na pleť. Verte, že ak ich máte okolo seba sedem, čo to sa priučíte.

Uluwat
Uluwat

Letenky na Bali sa dnes dajú zohnať za hubičku. Ak vám nevadí cestovať cez 30 hodín, ako sme leteli napríklad my. Po náročnej ceste z Budapešti cez Dubaj, Kuala Lumpur až do cieľovej stanice sa zaslúžene nechávame rozmaznávať v luxusnom hoteli. Veď posúďte sami.

Hotel
Hotel

Indonézia je krajina kontrastov a aj napriek prírodnému bohatstvu tu panuje veľká chudoba. O to viac nás udivuje nesmierna pohostinnosť a úsmev na tvári domorodcov, ktorí nás v luxusnom rezorte ovievajú palmami, zatiaľ čo doma im cez palmy miesto strechy často prší na hlavu. Na cestovaní je úžasné, že môžete spoznávať svet a učiť sa od iných kultúr. Človek si na jednej strane uvedomí, v akých priaznivých podmienkach sa narodil. A naopak, že niekedy ani hmotné statky nie sú zárukou bohatstva. A tak sa všetci pomaly nalaďujeme sa na tzv. „Bali style“ a začíname vychutnávať krajinu – pre nás raj na zemi.

Miestne obydlie hneď vedľa nášho luxusného rezortu.
Miestne obydlie hneď vedľa nášho luxusného rezortu.

A čo nás ešte na cestovaní baví? Spoznávanie miestnej kuchyne! Na Bali vám v reštaurácii, kde výbava kuchyne pozostáva z dvoch hrncov a kýblika, uvaria špeciality, za aké sme by sme doma vysolili desiatky eur. Pozor si však dávajte na mieru pikantnosti Ak nemáte hrtan z azbestu ako toto kulinárske náradie.

Spoznávanie miestnej kuchyne
Spoznávanie miestnej kuchyne

Balijci sú vo svete známi svojou priateľskou povahou. Nás o tom presvedčili hneď v druhý deň, keď nás pustili do zázemia reštaurácie a my sme tak mohli priložiť ruku k dielu.

zázemie reštaurácie
Zázemie reštaurácie

Bali sa ako každý ázijský alebo prímorský štát pýši šťavnatým ovocím a rybami. Na tržniciach nájdete morské ryby o akých sa vám ani nesníva, ďalej krevety, mušle či iné morské potvorky. Všetko vám tu majstrovsky pripravia a vy nemáte na výber, len sa najesť do prasknutia. Napriek dokonalej chuti je ale dôležité dodržiavať hygienické návyky, obzvlášť pri konzumácii pouličnej kuchyne. A v žiadnom prípade nepite vodu z kohútikov, v ázijských krajinách netečie pitná. Vypočuli sme si nejeden príbeh, ako si ľudia priniesli domov v tráviacom trakte ďalšieho pasažiera. A o takýto suvenír zaiste nestojíte.

Indonézia bola pri kolonizácácii ovplyvnená viacerými náboženskými prúdmi. Najvačšia časť Indonézanov sú moslimovia, zvyšok sa hlási k hinduizmu, buddhizmu alebo ku kresťanstvu. Pokiaľ patríte k cestovateľom, ktorých fascinujú chrámy, na Bali si tak zaiste prídete na svoje.

Uluwatu temple
Uluwatu temple

Uluwatu temple – Pura Luhu Uluwat je hinduistický morský chrám na úplnom cípe na juhu Bali.  V pohode sa sem dostanete skútrom, ktorý odparkujete pred komplexom. Myslite na to, že vstup je povolený len s oviazaným sarongom a treba tiež počítať so zahalenými kolenami a ramenami. Okrem obhliadok skvostných architektonických diel sa vám tu o zábavu postará iný typ obyvateľov – opice. V porovnaní s ľudskými domácimi musíme zhodnotiť, že nie sú až priateľské. Radšej sa im nepozerajte do očí a všetky osobné veci starostlivo strážte, sú to pekné kleptomanské potvorky.

Ak by ste si neužili prítomnosť opičích „priateľov“ v blízkosti chrámov, nezúfajte. V Ubude, populárnom mestečku jogínov, nájdete opičí park. A ak naberiete odvahu ako náš Fifťo, za drobný  úplatok sa môžete nechať aj ohmatať.

Batur

Ako správni turisti sme nemohli vynechať jeden z najpopulárnejších výletov – výstup na horu Batur (1 717 m.n.m.). Aby ste stihli východ slnka s výhľadom na majestátny Mt. Agung (3031 m.n.m), počítajte s tým, že si trošku privstanete. Nás budík vyhnal z postele o jednej ráno a nasledujúce hodiny sme v zástupe ľudí pokorne stúpali na vrchol. Napriek miernej tlačenici a boji o najlepšie miesta s výhľadom to bol skvelý zážitok, ktorý by nemal chýbať na žiadnom must see liste.

Batur
Batur
Batur
Zostup dole nie je o nič menej okúzľujúci.

Mierne unavení, avšak nabití energiou z výnimočného zážitku, sme sa rozhodli navštíviť ďalší chrám. Hoci je každý z nich výnimočný, po čase vám začnú trošku splývať. Tento raz sa nám ale pošťastilo o niečo viac, pretože sme mali možnosť vzhliadnuť náboženskú ceremóniu. Atmosféra v chráme odrazu nabrala úplne iný rozmer a my si uvedomujeme, že toto miesto nie je žiadna komerčná atrakcia. Tak ako sme ho brali a stále často berú ostatní turisti.

Navštívili sme aj kávovú farmu, kde sme mali možnosť vidieť a ochutnať špeciálnu kávu i čaj z cibetky. Pod výnimočnú chuť sa podpisuj drobné hlodavce, ktoré kávu požierajú. Zrnka kávy potom domorodci nachádzajú v hromádkach ich trusu a spracovávajú ďalej. Jedným slovom mňamka.

Ako sme sa neskôr dozvedeli, voľne žijúca cibetka nepojedá plody obsahujúce kofeín často, vyhľadáva ich iba občas. Človek to však uchopil ako business a ťažko povedať, ako je zvieratám v klietkach podávaná strava a z čoho sa skladá. Každopádne, po vzhliadnutí chovných klietok nás trošku prešla chuť. Názor si ale musí spraviť každý sám.

Pri potulkách po Bali neraz natrafíte na farebné obetné miesta. Najviac nás popri kvetoch či ryži upútali vyložené cigarety. Žeby slastná neresť v každom živote..

Lombok

V rámci nášho pobytu v Indonézii sme sa vypravili aj na ostrov Lombok. V porovnaní s rušnejším Bali tu nachádzame skryté zákutia, pláže s čiernym pieskom a katalógovými výhľadmi. Ideálne miesto pre leňošenie na plážach, kde sme si dopriali niekoľkodenný relax.

Lombok
Lombok

Nemohli sme odolať volaniu oceánu a podmorskému bádaniu. Miestni rybári vás zoberú na vytipované miesta, kde pri šnorchlovaní uvidíte okrem farebných koralov stovky farebných rýb a často dokonca aj korytnačky. Túžite po trblietavom suveníre? Zavítajte do perlovej farmy. Ak by ste aj nič nevybrali, nevadí, už len samotný výlet je ako za odmenu.

Jedným z top zážitkov bolo kúpanie sa pod vodopádmi ukrytých pred civilizáciou hlboko v lese. Bláznenie sa československej partie v priezračnej šumivej vode bolo hodné výkonu Tarzana a jeho zvieracích priateľov. Dali sme si záležať.

Kúpanie sa pod vodopádmi
Kúpanie sa pod vodopádmi

Indonézia je báječná v tom, že každý ostrovček je svojský a niečím výnimočný. Z Ubudu sme preto vyrazili obhliadnuť blízky ostrov Travangan. Je to drobný kus pevniny, ktorú obehnete na bicykli za pár minút. Ak sa vám nechce šlapať do pedálov, využiť môžete miestnu dopravu – oslíka s povozom. Hľadáte viac koní? Márne. Jediným motorovým vozidlom široko ďaleko sú člny dovážajúce turistov. Tzv. speed boat sme na prepravu využili aj my.

A musíme povedať, že svižná cesta bola zážitok sama o sebe. Neraz sa stane, že sa lodičky proti vlnám neubránia a pretočia sa. Túto informáciu nám našťastie láskavo povedali až po návrate z výletu. My sme si tak cestu za doprovodu skvelej hudby a s drinkom v ruke náramne užili. Jednoducho párty ako sa patrí!

Fantastic eleven

 

Malajzia

Po Bali prelietame na západ od Malajzie, na ostrov Langkawi. Pomerne oddýchnutí sme všetci zatúžili podniknúť niečo akčnejšieho. Hneď druhý deň požičiavame skútre a na radu domáceho v penzióne sa vydávame k vodopádom

Temurun
Temurun

Vodopády zívali prázdnotou, a tak si užívame krásne prostredie a osviežujúcu vodu v jazierku celé popoludnie.

Výstup „do neba“ je atrakcia, ktorú na ostrove nesmiete vynechať. Lanovkou vás vyvezú k technickej senzácii, k mostu Langkawi Sky Bridge. Pri dobrom počasí je odtiaľ vidieť celé súostrovie i neďaleké thajské ostrovy. Nám síce počasie neprialo, ale aj tak sme si prepravu cez 700 metrovú priepasť užili.

Kuala Lumpur

Posledné dni dovolenky sme si nechali na Kuala Lumpur. Až tu sme si uvedomili, že nás viac tiahne do skutočnej džungle než tej betónovej. Napriek tomu i v tejto metropole nájdete miesta, kde sa dá pred ruchom veľkomesta uniknúť. Napríklad v Bird Park hluk ulice prehlučia stovky voľne pohybujúcich sa vtákov.

Bird Park
Bird Park

Batu Caves – jaskynný chrám je povinná jazda každého, kto do KL zavíta. V porovnaní s chrámami na Bali sme ale mali pocit, že sa z chrámu vytráca duchovno a miesto plní už len jedinú funkciu. Biznis.

Batu Caves
Batu Caves
Batu Caves
Batu Caves

Dominantou hlavného mesta Malajzie sú famózne Petronas Twin Towers. Pre nás jedno z najviac fotogenických priestranstiev v meste. Mrakodrapové dvojičky, prepojené v 41.poschodí, určitú dobu patrili k najvyšším na svete. Kým ich nepredbehli víťazstvo chtiví Dubajci. Na 88 poschodovú masu betónu, v ktorej premáva 29 rýchlovýťahov, sa dokážete dívať hodiny.

Petronas Twin Towers
Petronas Twin Towers

A azda najviac si výhľad na modernú architektúru vychutnáte zo strešného bazénu. Pre nás dokonalá rozlúčka s mestom a pamätná bodka za celou dovolenkou.

Petronas Twin Towers
Petronas Twin Towers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *