Cecov point of view k jazeru Ala-Kul a prechod cez Ala-Kul Pass do Altyn Arashan

Hike k jazeru Ala-KulAla-Kul Pass je zradná kurva, z kempu Syrota začína kopček pozvoľne, človek dá 60% kopcu za ani nie 90 minút, uchlácholí ho to tempo, nadobudne pocit istoty, že to zvládne bez problémov… Skutočné porno však začína 350-400m pod vrcholom k jazeru Ala-Kul, prudký naozaj prudký strmák, chodník je len jemne vychodená cestíčka v sutine skál, terén je nestabilný, šutolina sa kĺže, opäť, vzduch je značne riedky, dýcha sa ťažko, každý 1,5-2 metre človek musí oddychovať, nie je kde sadnúť , o čo sa oprieť, počasie sa mení každých 5 minút, silný nárazový vietor, ostré slnko a dážď. Zdolanie týchto 400m zaberá viac než hodinu a pol a nalamuje odhodlanie pokračovať.

Avšak však človek prekoná tieto neľútostné podmienky, na vrchole hory  čaká najkrajšie, najmodrejšie, najtyrkysovejšie a najčistejšie jazero aké som kedy videl (#jebattatry).  Farba s mixom emócii sa vypáli do mozgu ako značka na riti chovného býka, je to jednoduch onádhera. Neostáva nič iné, len otvoriť pivo a dať si 10 minút ticha, nič, len enjoy the moment.

Rozľahlý výhľad na tyrkysové jazero Ala Kul v Kyrgystane s impozantným horským pásmom v pozadí. Drsné skalnaté vrcholy s ľadovými čiapkami dodávajú krajine epickú atmosféru. Obloha je kombináciou modrej a zamračených oblastí, pričom svetlo vytvára nádherné odrazy na hladine jazera.
Ala Kul
Malebné tyrkysové jazero Ala Kul obklopené strmými horskými hrebeňmi v Kyrgystane. V popredí stojí turista na skale, obdivujúc nádhernú prírodu. Jazero má krištáľovo čistú vodu, ktorá odráža modrú oblohu. Na brehu sú viditeľné stany, čo naznačuje kempovanie v tejto odľahlej oblasti.
Ala Kul
Tyrkysové jazero Ala Kul ležiace v dramatickej horskej doline Kyrgystanu, obklopené skalnatými štítmi so stopami snehu. Husté mraky sa vznášajú nad horami, odrážajúc sa na pokojnej vodnej hladine. Táto scenéria je typická pre odľahlé alpské oblasti Strednej Ázie.
Ala Kul

Po rozjímaní nad životom a dopití piva, viem, že sa musím hýbať ďalej lebo čas je pokročilý a mňa čaká Ala-Kul pass, 4000m prechod, ktorý nebude zadarmo. Cesta vedia pozdĺž jazera a ubieha naozaj pozvoľne, vždy keď je človeku ťažko, pozrie sa na výhľad a hneď je mu lepšie. Také fetovanie prírodou. Cca 400-500m od vrcholu sa cestíčka odkláňa od jazera a naberá 35% stúpanie. Aby bolo jasné, nie je tam žiadny chodník, žiadna trasa, žiadne značky, šutolina z rozpadnutých skál a náznak prechodu niekde v diaľke. Počasie je úplne super, ehm, slnko sa strieda s dažďom každých 30 sekúnd, dýchanie ako čerstvo po orálnom sexe, jemná dezorientácia a vtieravé myšlienky o vlastnej existencii a živote sú tí najlepší spoločníci. Pár lesbických turistiek putujúcich opačným smerom mi naznačuje, čo ma čaká a ja im mojou lámavou španielčinou ďakujem za zničenie posledného odhodlania žiť. Ženy.



Dvaja turisti v nepremokavých bundách stoja na skalnatom hrebeni s výhľadom na tyrkysové jazero Ala Kul v Kyrgystane. Obloha je zatiahnutá tmavými mrakmi, čo naznačuje blížiacu sa búrku. Jeden turista sa usmieva, zatiaľ čo druhý dokumentuje moment. Strmé hory v pozadí dodávajú dramatickosť scenérii.

Ala-KulVrchol dáva zabrať ale prekonávam ho cca pred 16:30, do kempu mi ukazuje príchod cca 19:00 a ja viem, že som v klídku a môžem si dať piknikové tempo. Niekoľko videí, fotiek, selfíčiek, keďže som na vrchole sám a ide sa dole. No ide, šmýka sa dole a ja začínam chápať o čom hovorili španielske lesby.

Cca 500m pod vrcholom, kam som sa dokĺzal po cca pol hodine, ma zastavuje pánko z jednej z 3 júrt, dávame si spolu čaj a obaja sa tvárime, že si rozumieme a vieme, čo kto hovorí. Ukazujem mu kam smerujem a on, že hmm hmm mal by si si pohnúť mladenčok, a celkom presne nechápe moju chillovú náladičku. Dáme si zbohom a ja naberám kurz k Altyn-Arashan. Asi 8 km svahom dole kopcom sa odráža na mojich ritných svaloch a ja sa po hodine cítim ako čerstvo zaradený väzeň v nápravnom zariadení. Každý krok je cítiť, na nohách a na riti a energii nepridáva ani brodenie rozvodneného horského potoka, Znovu tá pojebaná panenská príroda, a tak bez náznaku mostu alebo brodu, skáčem po kameňoch ako Spiderman. Ale, zázračne (a výnimočne) prechádzam so suchými nohami. Keďže zásoby jedla a vody som spotreboval ešte pred vrcholom k jazeru, že aby sa mi debilovi ľahšie stúpalo, odráža sa na mne hlad a smäd a keď ma pod kopcom zastavuje mladý, asi 9 ročný chlapec, či nechcem odviesť na koni, neváham a posledné 3 km do dediny si užívam na chrbte majestátneho žrebca. Pekne. Fajn to bolo.

Tradičné kirgizské jurty rozmiestnené v horskej doline pod vysokými vrcholmi. V popredí veje červená kirgizská vlajka so žltým slnečným symbolom, zdôrazňujúc miestnu kultúru. Slnečné svetlo osvetľuje trávnatú planinu, zatiaľ čo v diaľke je viditeľný horský vodopád.
Ala-Kul pass

Rozľahlá horská dolina v Kyrgystane s kľukatiacim sa potokom a dramatickými skalnatými hrebeňmi. Slnečné lúče osvetľujú zelené svahy, zatiaľ čo nad vrcholmi sa vznášajú oblaky. Kamenistý terén a prudké zrázy naznačujú divokú a nespútanú prírodu Strednej Ázie.
Kyrgystan
Horská dolina v Kyrgystane pri západe slnka, s rozľahlými zelenými lúkami, riekou a malým osamelým domčekom. V diaľke sa týčia osvetlené štíty, zatiaľ čo oblaky odrážajú teplé odtiene večerného slnka. Idylická krajina evokuje pokoj a harmóniu s prírodou.
Kyrgystan

V dedine sa nachádza niekoľko kempov, stanov, rôznych rodín, 3-4 murovane domy, dokonca horúce kúpele. Po 30-40 minútach hľadania nachádzam dohodnutý kemp Bulak Say , kde mi miesta babka instantne varí večeru, čaj a ukladá ma do jurty, v ktorej mi držala poslednú posteľ. Good nigh a good job => 24 km a 3200 výškových metrov (1600 hore a 1600 dole)  za 11 hodín. To najťažšie mám za sebou. Váha -5 kg za dva dni. Pupok na chvíľu čau.

Ďalšie ráno ma budia ľudia z jurty, ktorí sa pripravujú na ich časť trek. Ja po raňajkách volím alternatívu Day drinking-u, a tak už pred obedom mám za sebou 3 pivá a z delíria ma prebúdza len babka, ktorá mi nachystala obed. Celý deň sa nesie v znamení piva, chillu, srania v lese, jazde na koni a čakania na tých dvoch opičiakov, ktorých čakal prechod v tento deň. Rád by som napísal niečo zmysluplné, ale opil som sa a vytriezvel až kým neprišli krátko pred 19ctou. Nasledovala večera, ďalšie pivá a zaslúžený spánok.

Pohľad na nádhernú dolinu Altyn-Arashan v Kyrgystanes kľukatiacou sa riekou medzi zelenými kopcami a hustými ihličnatými lesmi. V diaľke sú viditeľné roztrúsené budovy a jurty, typické pre miestne pastierske osady. Horský hrebeň v pozadí dodáva krajine dramatickosť, zatiaľ čo modrá obloha s bielymi oblakmi zvýrazňuje letnú atmosféru tejto odľahlej a nedotknutej prírodnej oblasti.
Altyn-Arashan
Dve sklenené fľaše kirgizského piva značky „Арпа“ (Arpa) položené na drevenej lavičke v prírodnom prostredí. V pozadí sa rozprestiera malebná horská dolina s riekou, zelenými lúkami a roztrúsenými jurtami medzi ihličnatými lesmi. Scenéria evokuje atmosféru oddychu a vychutnávania miestnych produktov v krásnom horskom prostredí Kyrgystane.
Altyn-Arashan
Malebná horská scenéria v Kyrgystane s impozantným zasneženým vrcholom hory v pozadí. V popredí sa nachádza zelená dolina s hustým ihličnatým lesom a tradičnými kirgizskými jurtami, ktoré naznačujú nomádsky spôsob života. Nad horami je jasná modrá obloha s roztrúsenými bielymi oblakmi, čo umocňuje dramatický kontrast medzi zeleňou doliny a ľadovým štítom hory.
Altyn-Arashan

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *