Na cestovaní nás baví, že čím dlhšie sme out-of-sofa, tým viac túžime zdolávať hranice svojej komfort zóny. Netromfli sme Himaláje ani neprešli stopom polku južnej Ameriky (zatiaľ). Ale aj za 18-dňový výjazd na trase Dubaj-Srílanka-Pattaya-Bangkok-Kambožda sa môžeme poplácať po ramene. Aspoň nežne. Príjemne vyšťavení preto posledných desať dní mesačného tripu regenerujeme telo na thajských plážach.

Ostrov Ko Chang leží v juhovýchovýchodnej časti Thajského zálivu tesne u hraníc s Kambodžou. Pre nás ideálna strategická poloha. A čo viac, názov exotického miesta vo svete ešte nerezonuje tak, ako ostrovy Phuket, Koh Samui alebo Phi Phi. Takže žiadne masy turistov, kolóny motocyklov a premrštené ceny. Sme v raji.

Aj keď… Ako v raji by sme sa cítili o niečo viac, keby sme deväť a pol dňa z desiatich nemali pod mrakom. Trochu slnka na dovolenke pri mori ešte predsa nikoho nezabilo! Šťastkárom z Prahy však zrovna v tej dobe musel zahliť oblohu bordel z vybuchnutej sopky na Filipínach. Taká bola minimálne jedna z dedukcií, keď sme pátrali, what´s wrong s tým blbým počasím.

Šťastím v nešťastí bola skvelá parta ľudí, ktorí sme sa na Ko Changu stretli. A darmo, krajina je úchvatná i v miernej nepriazni počasia. Drinkovanie v baríkoch, fajná hudba, chill na pláži, vyhnívanie v plytkej vode. Pre niekoho top dovolenka. Pre nás po troch akčných týždňoch trochu nuda.

Aktívne plážovanie
Aktívne plážovanie
Aktívne plážovanie
Aktívne plážovanie

V tejto časti sveta je výhodou, že tu bez problémov kdekoľvek skloníte hlavu a za lacno. Ubytovanie sme si zajednali dopredu na jednu noc a hneď druhý deň na skútri za 200 báthov (140 CZK/ 5,5 €) hľadáme miesto “vyrobené pre nás”. Z jedla otrávený Ceco dotváral v zamračenom Thajsku harmonický začiatok konca našej mesačnej cesty.

Väčšina infraštruktúry pre rozmaznaných Euro-pánov je vybudovaná na západnom, 30 kilometrov dlhom pobreží ostrova. Na juhu nás zase vítajú miestni rybári, ktorým sa stále darí brániť pred konzumným spôsobom života. Pokiaľ niekedy zavítate do týchto končín sveta, túto stranu ostrova by ste určite nemali vynechať. Koniec koncov, pozdĺž celého Ko Changu vedie dobrá asfaltka, takže to máte za pár. My sme nakoniec podľahli chtíču nechať sa obskakovať v rezorte Flora I Talay na západe ostrova.

Peninsula Beach Resort Koh Chang
Peninsula Beach Resort Koh Chang

Plážovačky a iné výletiky

Stačí vám ku šťastiu ležanie na pláži s drinkom v jednej ruke a knihou v druhej? Bingo, prídite na Ko Chang (povolené výnimočne v dobe, keď sa nám nebudete pliesť pod nohy)! Najväčším lákadlom ako inak je priezračné more a belavé pláže. Nám učarovala najmä White Sand Beach a Peninsula Beach Resort Ko Chang. Zaujímavé je, že v niektorých päťhviezdičkových rezortoch vás nechajú kúpať sa v bazéne alebo zdarma okupovať lehátka aj keď nie ste ich hosťami. Turistov je tu naozaj málo, takže aspoň vytvárate príjemnú kulisu. A utrácate na miestne pomery absurdne veľa peňazí a drinky.

 

Peninsula Beach Resort Ko Chang

Vďaka členitosti ostrova sa vo vnútrozemí nachádza niekoľko vodopádov. To je niečo pre nás! A keďže sme už nevedeli čo s časom, postupne objavujeme jeden po druhom. K niektorým sa dostanete pekne po asfaltke, k inému sa brodíte džungľou. Teda kým nezistíte, že ste len netrafili novo vybudovanú cestu. Na naše milé prekvapenie nás zrovna tu víta stánok s vychladeným pivom. Vivat divočina. K najznámejším vodopádom patria Khlong Phlu s celkom veľkým jazierkom plných drobných rybičiek okusujúcich kožu na nohách. Tak sa človek môže na okamih preniesť domov, rovno do výkladu na Václavák.

Ko Kut radšej nevyslovať

Sloní Ko Chang obklopuje mnoho menších kamarátov, ktoré volajú po vašej návšteve. Banda zvrhlíkov si vybrala ostrov s ľubozvučným názvom “ko-kot”. Tu sa nám na naše prekvapenie nepodarilo zohnať ubytko veďla seba, a tak si dávame trošku priestor pre separátne laškovanie.

Aj tento ostrov nás ohúril vodopádmi. Vopa padajúca zo skaly – taká blbosť, človek by si pomyslel. Na ploche 112 km štvorcových sú celkovo tri a jeden krajší než druhý. A len málokedy tu stretnete živú dušu. Ocenili to najmä drahé polovičky, ktoré zvykli mrnčať kvôli romantickým fotkám. Tu sa dočkali. Khlong Yai Ki Water Fall, Huang Nam Keaw Waterfall, Klong Chao waterfall

Khlong Yai Ki Water Fall
Khlong Yai Ki Water Fall
Khlong Yai Ki Water Fall
Khlong Yai Ki Water Fall
Huang Nam Keaw Waterfall
Huang Nam Keaw Waterfall

Na posledné dve noci sa vraciame späť na Ko Chang priamo na White Sand. Dožívame, triedime fotky, rekapitulujeme. Aj keď sme už cítili postupné mäknutie mozgu, do reality sa nám príliš nechcelo. A práve v tieto posledné okamihy sme sa rozhodli zasvätiť cestovaniu a počali prvú myšlienku na cestovateľský blog. Niet lepší koniec mesačného SríThaiBodia tripu než s nádychom pátosu.

Koniec.


.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.