Tbilisi, Gruzínsku metropolu podaktorí – všakže Maťka –  vnímali ako nevyhnutnú zastávku a ani zďaleka jej neplánovali dopriať pozornosť, akú si zaslúži. Už po pár hodinách ju však Tbilisi presvedčilo, že ako klenoty na výslní sa v Gruzínku neblyštia len ľadovcové štíty. Kaleodoskopické steny tradičných domčekov sú nepochybne rovnako cenné poklady, vynímajúce sa v zbierke každého zapáleného návštevníka. Ešte že sme pôvodný 4-dňový trail skrátili na tri a získali čas na potulky vo vínom prevoňaných uličkách. Good job, Ceco, plánovač!

Centrum mesta nie je rozľahlé a na základnú ochutnávku postačia dva-tri dni. V našej super-speady tour sa všetky špendlíčky z bucket listu snažíme napichať do dvadsaťštyri hodín. Pražiacie slnko nám nepomáha, ale túžba nacítiť kapitol je silnejšia, než únava z prebdenej noci. Spoznávačku zahajujeme v Rike parku, novo-vybudovanom centre voľnočasových a kultrúrnych aktivít, lahodiacom všetkým vekovým kategóriám.

Nejde priehliadnuť ikonický Bridge of peace, hyper-modernú stavbu, dokonale reprezentujúcu pojítko súčasnej pokrokovosti mesta s jeho starodávnou dušou. Vlnitým tvarom mosta sa taliansky architekt Michelle de Luchi snažil stvárniť symbiózu s hladinou rieky Kury. A že sa mu to podarilo sme odkývali najmä v noci, keď sa blikajúce odlesky svetielok roztancovali na sýtomodrom javisku. Síce trošku gýč, ale aj tak tlieskame.

Bridge of peace
Bridge of peace

V starej časti časti zvanej Kala nás vábia gruzínske všehochute z vedľa seba nasekaných reštaurácií, skvostne zdobených zeleňou a žiarkovými retiazkami. Okrem tradičnej kuchyne tu nájdete napríklad izraelskú, tureckú či americkú. Takúto zmenu jedálnička si po syrovo-vajcovom týždni nevieme vynachváliť.

Tbilisi typical food
Tbilisi typical food

Kráčame popri Sinijskej katedrále až ku historickej Gallery 27, vzornej reprezentantke remesiel, tradícií a lokálnych výrobkov. Inými slovami, je to fancy-super-fotogonický domček, ktorý vám na profile budú závidieť všetky instagramerky. A kde nakúpite originálne suveníry.

Hriech by bol nenavštíviť jednu z dominánt mesta, impozantnú sieť verejných kúpeľov, vstavaných do kamenistých útesov. V ten deň by sme však z dopotených tričiek mohli vyžmýkať vlastné termálne pramene, a tak než sa máčať v 40-stupňovej vode, spokojíme s bezpečným pozorovaním obďaleč.

Tbilis Sulfur Baths
Tbilis Sulfur Baths

Pomedzi kaskádovito vystavané roztomilé domčeky by sme sa mohli túlať hodiny. Zážitok bojkotujúce slnko ale tento raz nechávame vyhrať a so zakúpenou fľaškou presláveného gruzínskeho rumu sa poberáme vychillovať na hotelovú terasu.

Panoramatické výhľady na mesto z jednej strany a na katedrálu Najsvätejšej trojice z druhej nám vytvárajú gýčovo-poetické prostredie na dokonalý podvečer. S rozvidnievajúcimi sa lampami a vyprázdňujúcimi pohárikmi ožíva popri hukotajúcom meste aj naša slovenská skupinka.

Katedrála Nejsvětější Trojice
Katedrála Nejsvětější Trojice

A ako sa nabažiť nočnej metropoly? Jednou z alternatív je nechať sa vyviesť lanovkou ponad centrum k pevnosti Narikala. Tá je síce vo večerných hodiných zavretá, ale viac než kamenné múry vás ohúri ocenenia-hodné vysvietené Thbilisi s veľkolepou katedrálou v hlavnej úlohe.

Na kopci Solaki sa vyjíma aj ďalšia mestská ikona, socha Kartis Deda. Matka Gruzie vznešene dozerá na mesto s kalichom v jednej v ruke pre tých, čo prichádzajú v mieri a s mečom proti nepriateľom v druhej. Skamená pani evidentne odvádza dobrú prácu, vďaka čomu stretáme počas celej cesty výlučne vysmiate a príveté osôbky.

Nočné Tbilisi
Nočné Tbilisi
Nočné Tbilisi
Nočné Tbilisi

Jediná anomália tohto dobrosdečnosťou dýchajúceho mesta sú žobrajúce deti. Tie vás pri vidine peňazí dokážu pri večeri naťahovať za ruky, nohy. A že idú cez mŕtvoly potvrdzuje aj fakt, že sa nezľaknú ani škaredo zarejúcej hory chlapa, akou je náš Janík!

Noc má v Thbilisi zvláštne čaro. V národom zaplavených uliciach sa prehlušujú tóny tradičnej muziky s duniacimi sa beatmi nadupaného techna. Po štvrtej, zaručene najlepšej Chachi v celom Gruzínsku, by sme si aj trošku zahopkali. Lockdownová večierka nás však o 10tej ženie poslušne ľahnúť si a spať.

Gruzínsko miluje Ceca
Gruzínsko miluje Ceca

Leave a Reply

Your email address will not be published.