Pre niekoho zmyselný a tajomný, pre iného špinavý a smradľavý. Bangkok – mesto s najdlhším názvom na svete v sebe skrýva mnoho kontrastov. Skrátene sa mu síce hovorí Mesto anjelov, ale v noci i zlatisto žiarivé chrámy pohlcuje žiara stroboskopov a z kultúrneho klenotu juhovýchodnej Ázie sa stáva skôr Sin City. My sa do nášho snového mesta nevieme dočkať.

Aby sme si užili autenticitu Bangkoku naplno, našli sme si ubytovanie na živelnej ulici Khaosan Road. Milí thajskí panici, vryte si tento názov do pamäti, pretože tu sa píšu tie najžhavejšie, najšialenejšie a často nevyspytateľné príbehy. Na približne jednom kilometri dlhej párty promenáde nájdete okrem klubov a diskoték tiež stánky s oblečením, reštaurácie, famózne pouličné gastro, hotely, hostelíky a hlavne masy ľudí z celého sveta, túžiacích zažiť najlepšiu noc v živote.

Khaosan
Luxus na Khaosan za luxusných 8 € na noc.

Obľúbená kniha The Beach popisuje Khao San Road ako „centrum vesmíru batôžkárov“. Inšpirovaní filmom Pláž sme taktiež zložili hlavy v hosteli so spoločným záchodom a sprchou, kde vás miesto recepčného vítajú na chodbe krysy a šváby. V izbe cez kopirák s filmovou scénou čakáme, či sa nám spoza sieťky nad posteľou nechystá záhadný muž prezradiť tajomstvo o opustenej pláži. Nikde nikto, nuž necelú hodinu po ubytovaní v 8-eurovom hosteli  Charoendee Boutique Hostel noc vyrážame do ulíc.

Opojení tamojšou atmosférou sa presúvame z jedného baru do druhého, popíjame miešané drinky z vedier, vdychujeme hélium, zajedáme božským Pad thai za necelé 2 €/55 Kč. Energiu z po-dobrodružstve-dychtiacich davov, blázniacich sa a tancujúcich na ulici, si v tej chvíli túžite zavrieť do krabičky a ukryť na horšie časy. Ale! Ani na tejto ulici nie je všetko zlato, čo sa blyští. Zo všetkých strán lapajúcich obchodníkov v pohode odbijete slovami, že nemáte peniaze. Potenciálne riziko sa však skrýva v náruživých thajských ženách, kt. sa vám so slovami „no money just funny“ snažia dostať do nohavíc. Ak nechcete, aby super vtipný pokec prerástol v celoživotnú traumu, pozorne kontrolujte ohryzok. To je zákon miestnej džungle!

Khaosan
Na Khaosan sa píšu legendy.

Za zmienku v meste hriechu stojí i oblasť Soi CowBoy, jedna z miestnych Red District. Kto hľadá telesný zážitok za málo námahy (peňazí), tu je určite na správnej adrese. My ale cielime skôr na zážitkovú erotiku. V takom klube Crazy House vám napríklad zatancujú nahé slečny, ktoré z „lona“ vyťahujú niekoľkometrové vence z kvetín. V ďalšom zas nahé, UV farbami ponatierané Thajky vytvárajú pri tanci skvostné obrazce. Verte, to je podívaná všetkých pánov i dámy, 18+.

Úprimne ma najviac dostali baby, ktoré zostrelovali lietajúce balóny šípkami, ktoré vystrelovali rovno z vagíny. To spojenie elegancie a presnosti je skrátka nadčasové.

Ceco

Ďalší deň sa s miernou kocovinou presúvame do hotela, ktorý je o niečo vhodnejší pre Cecovu milady Majku a jej otca s priateľkou, ktorí za nami prileteli z Prahy. Nočný život v Bangkoku je nákazlivý natoľko, že dokážete flámovať noc čo noc (aj keď máte po 30tke). A tak sa po celodennom leňošení u bazéna znovu vraciame do víru Kaosan Road a zažívame najlepšiu párty noc dovolenky. Svedčí o tom i Cecove poetické ráno, ktorého zobudil vrátnik pred výťahom. Bosého, ulepeného, bez kľúčov od izby i dokladov. Aj keď by si za svoj výkon zaslúžil, my sme si ho nezapreli. Keď potom náhradnými kľúčami vstupuje do izby, zisťuje, že všetky veci má vyskladané na dôsledne ustlanej posteli. Ale na čo taký luxus, keď sa dá vyspať aj vonku na podlahe pred výťahom?

Traja králi
Traja králi

Povinná dávka kultúry

Návšteva mesta by samozrejme nebola kompletná bez toho, aby sme obehali architektonicky unikátne thajské chrámy. Až v nich sa totiž skrýva skutočná duša mesta. A samozrejme nie je väčšej zábavy, než po prebdenej noci chodiť v 30 stupňoch po pamiatkach. V Bangkoku sa ich nachádza približne 500, ale my sme zamierili ku Grand Palace, najrozsiahlejšiemu kráľovskému komplexu. Pre ignorantov tradícii ako my, ktorí sa sem vydajú v kraťasoch a s odhalenými ramenami, je tu stánok prvej pomoci, kde vám za 100 báthov požičajú vhodné oblečenie. Ale keďže sa vstupné do Kráľovského paláca za posledné dva roky vyšplhalo z 300 na 500 báthov, zhodnotili sme, že naša túžba po kultúre za tých 350 CZK (12 €) nestojí. Niektorých nanešťastie vyšla omnoho viac aj napriek tomu, že neprekročil prah vstupnej brány. Buďte preto obozretní a veľký nadpis pred vchodom „pozor na zlodejov“ neberte na ľahko. V opačnom prípade budete miesto sightseengovania obiehať banky a blokovať kreditky ako náš okradnutý chudák Fifťo.

Areál Grand Palace
Areál Grand Palace

Zvyšok skupiny sme sa medzitým prepravili na druhý breh rieky Čhauprajá, ktorá pretkáva mesto skrz na skrz (preto je lodná doprava často tým najrýchlejším a najlacnejším presunom po metropole a pre turistu tiež fajným zážitkom). Namierili sme si to ku jednému z najstarších a najvýznamnejších chrámov Wat Arun Ratchawararam. Dominantou je asi 80 metrov vysoký prang obklopený 4 nižšími. Chrám Úsvitu je v porovnaní s ostatnými ako jeden z mála postavený v inom štýle, tzv. khmerském, takže tento výnimočný kúsok by vo vašom itinerári nemal chýbať. Na našu škodu bol uzatvorený vstup na vrchol veže, odkiaľ je vraj krásny výhľad na Chrám ležiaceho budhy na druhej strane brehu.

Po návšteve areálu sme sa presunuli späť na hotel a chytali posledné lúče slnka na lehátku s drinkom v ruke. Dôsledná príprava na nočný presun do Kambodže je nevyhnutná. Ale pokiaľ budete mať vy na Bangkok viac času, okrem Veľkého paláca či Chrámu úsvitu stojí za návštevu i kopec ďalších. Tu je pár tipov, ktoré sme zozbierali z predchádzajúcich pobytov v meste.

  • Velký Palác – hovorí sa, že kto nebol v Grand Palace, akoby nebol Bangkoku. Nádherný komplex chrámov ale túži vidieť 100 tisíc ľudí denne. Na návštevu si radšej privstaňte.
  • Wat Arun – vyššie spomínaný Chrám úsvitu. Precízne nasvietená stavba poskytuje peknú podívanú taktiež pri nočnej plave riekou.
  • Wat Phra Kaew – Chrám Smaragdového Budhy sa nachádza v komlexe kráľovských palácov a je považovaný za najdôležitejší budhistický chrám v Thajsku.
  • Wat Pho – najväčší chrám preslávený majestátnym, 46 metrov dlhým ležiacim Budhom.
  • Wat Traimit –  alebo Chrám Zlatého budhu je preslávený zase najväčšou sediacou sochou božstva.
  • Wat Suthat – patrí medzi najstaršie chrámy, v ktorom nájdete hlavnú kaplu obklopenú 28 budhami narodenými v Thajsku.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *