Po dvoch dňoch sa presúvame z ostrovu Coron na ostrov Palawan, konkrétne do El Nido ktorý stvárňuje synonymum tropického raja. Aspoň takto sme si kedysi vizualizovali pravú exotiku. A keby sme povolili naše básnické črevo, opísali by sme ho nejak takto: Hornatý reliéf s hustou džungľou vo vnútrozemí obklopuje poklady skrytých lagún a spolu s bielymi plážami si tento kúsok pevniny v kryštalicky trblietavom mori právom privlastňuje titul filipínskej perly. Slohovka za jedna, čau, Palawan je fakt pecka.

Presun bol pomerne náročnejší, chalan na trajekte išiel ako s hnojom, ale veď čo sa mu naložilo to viezol. Žalúdočne slabšie povahy ako Ceco si cestu užijú dosýta a keď nezaberie kinedryl, odporúčam rovno rohypnol. (pivo sa grcá fakt zle).

Hneď po vylodení v prístave EL Nido, tunajšej Mekke turizmu, mierime do cestovky skúsiť zmeniť trasu nášho výletu. A práve tu sa dozvedáme, že majú obsadené výjazdy na 3 týždne dopredu aj s vysvetlením, ako to na ostrovoch vlastne celé funguje. Takže premúdrene zas a znova: booknúť ani prebookovať výlety AD HOC na Filipínach nejde. Aspoň nie v hlavnej sezóne a ak cestujete sťaby školský zájazd.

El Nido
El Nido

Tu by sme radi zdôraznili, že Palawan patrí z hľadiska bezpečnosti medzi bipolárne územie. Výrazne sa odporúča zdržiavať sa v severnej časti. Práve dole na juhu sa píšu príbehy o miznúcich ľuďoch, odseknutých hlavách a podobne, a z toho sú poserkaní aj svetobežníci ako my.

Náš výlet s názvom „C“ zahrňoval návštevu dvoch pláži a šnorchlovanie ponad koralové útesy (už ani nevieme čo sme vymýšľali a prečo chceli meniť). Týpek v cestovke nám sprisahanecky odporučil, ako sa vyhnúť návalovým vlnám ostatných turistov. Vraj sa vyplatí vyraziť až okolo 11 a nie stádoidne ráno o ôsmej.

Tento milý pán svoju dobrú radu nad zlato evidentne rozdával na počkanie každému. Pred obedom sme totiž chytili totálnu, na Filipíny skutočne nevídanú, masovku. A tak exkluzívnu Hidden beach či Secret beach preslávená „utajenosť“ obišla na míle ďaleko. Jednoducho tourist fail.

Hidden Beach
Hidden Beach
Hidden Beach
Hidden Beach

Nepodarený úvod našťastie vybalansoval neskorší luxusný obed v zátoke z druhej strany ostrova. Konečne nám na krk nedýchali žiadni šikmookí a mohli sme si užiť trošku súkromia. Čerešničkou bol záverečný šnorcheľ-kabinet, kde sme sa dostatočne vybláznili, počudovali a spravili pár neopozeraných záberov do rámika.

Matinloc Shrine
Matinloc Shrine

Nacpan Beach

Ďalší deň sme presunuli severnejšie a strávili azda na najkrajšom filipínskom pobreží. Nacpan beach je obrovská pláž s bielym pieskom, prevísajúcimi palmami a hlavne svätým kľudom, teda aspoň cez deň. Básnenia vás už ušetríme a tento raz zvolíme stručnejší, vraj modernejší opis: #nikdenikto #romantikajakkokot.

Nacpan beach
Nacpan beach
Nacpan Beach
Nacpan Beach
Nacpan Beach sunset
Nacpan Beach sunset

Pláž sa nachádza asi 45 minút autom od prístavu El Nido. Aby vás sem pustili, musíte mať vybavené povolenie alebo dopredu rezervované ubytovanie (tieto filipínske reguly len kvitujeme!). Naša 9-členná skupina sa zložila v Mad Monkey Nacpan Beach hostel. Nebola to ale žiadna zavšivená ubytovňa, naopak, tento raz sme si užili cool drevené chajdičky s nocľahom pre 16 ľudí. A že vlastný plážový bar, kde sa po 20tej nalieva zdarma? Why not! Názov dokonale vystihuje párty atmosféru, kde každý s každým spí, pije sa a keď myslím, že sa pije tak sa fakt pije vo veľkom, a bohviečo čo ešte. Keď sa ráno snažíme dostať cez pozvracanú podlahu, zlomeného Fifťa na podlahe pred ubytkom, už nás len sotva prekvapia napríklad Marekove barle zavesené nad barom ako trofej miestnej barmanky. V Monkey hosteli proste všetky opice skáču (zázračne) už len po svojich.

Mad Monkey
Mad Monkey
Mad Monkey
Mad Monkey

V plážovom duchu sa niesol i nasledujúci deň. S prvotriednou opicou (že by ďalší význam názvu Monkey hostel?) sa snažíme presunúť na druhú vychytenú pláž v oblasti El Nido. O niečo menšia, no stále čarovná Las Cabanas Beach nám poskytla dokonalé prostredie na post-alkoholový chilling. Večer sme zasvätili obchodovaniu a snažili sa na Bazoši streliť Cecov odpadnutý necht. Stále nechápeme, že sa na tak atraktívnu ponuku nikto nechytil. Hmm..

Na Las Cabanas sa v podstate nič zásadného nestalo, je tam pekne ale docela kľud, čo bolo po Mad Monkey veľké vykúpenie. Miesto vhodné pre párovú romantiku než zábavu pre skupinu debilov.

Las Cabañas Beach
Las Cabañas Beach
Las Cabañas Beach
Las Cabañas Beach
Las Cabañas Beach
Las Cabañas Beach

A týmto sa lúčime s Palawan-om a máme pred sebou fokin-hard-kill-me-now presun do oblasi Kawasan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.