Páliaci piesok na chodidlách, v prímorskom vetre vanúca ofina, drinky v beach bare ahorúčavou zmäknutý mozog. Krásny obrázok letnej dovolenky, však? Každý druhý „normálny“ človek netrpezlivo cez rok zaškrtáva kalendár, kedy nastane vytúžený chill. A potom sa nájdu takí, ktorí nadopovaní túžbou po adrenalíne vymenia komfort pri mori.. napríklad za výstup prežitia. Rakúske Ferraty. 

Panoráma vysokohorských štítov lemujúcich jazero voblasti MondseeWolfgansee učaruje zaiste každému. Nám padala sánka ešte o niečo nižšie, keď sme si uvedomili, že na tie hory ideme liezť. Nachádzajú sa tam 4 ferraty a hoci sú značené ako jednoduchšie, podaktorí zisťujeme, že i pojem začiatočník je veľmi subjektívny. A musíme povedať, že si pár členov skupiny siahlo aj za svoje limity. Preto priatelia, ak by ste náhodou zvažovali podobné dobrodružstvo, vedzte, že kondička získaná pri niekoľkých km na ružovej Rekole po Prahe, vám stačí sotva. Výstup je skutočne náročný a prípravu sa neoplatí podceniť. Hlavne si neberte do batohu 3 fľaškové pivá, všakže Ceco.

Ale teraz trochu vážne. Fyzická príprava je naozaj dôležita, lebo ostať visieť uprostred skaly, kde nie je možnosť ísť späť a prerátavať koľko peňazí má človek na účte, či sa mu oplatí si volať vrtulník, nieje až taká sranda ako by sa mohla na prvý pohľad zdať. Taktiež nepodcenenie počasia je gro úspechu, lebo inak sa lezie po suchej a inak po mokrej skale lebo z tej mokrej sa lepšie a hlavne ľahšie padá. A hlavne je fajn mať poistenie na extrémne športy a ideálne na deň keď sa chystáte na skalu, nie o dve dni neskôr, že Fifťo.

 Keď sa však dostanete do cieľa, je to neopísateľný zážitok. A stojí za všetky slzy, odrené lakte, obúchané kolená a 5ďnovú svalovku. Veď posúďte sami.  #neplačamakaj 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *