Vietnam sme si vybrali preto, že je to destinácia, o ktorú sa zatiaľ nezaujíma príliš veľa európskych turistov. Sú miesta, kde na belocha skoro nenarazíte, a to vám otvára cestu k tomu, aby ste boli vo Vietname za hviezdu. A ako také hviezdy vypadajú, si môžete pozrieť v tomto videu.

Kam, prečo a ako aneb základné informácie o tripe

Vyrazili sme na konci januára a pobudli tu až do polovice februára. Celkom sme teda vo Vietname strávili tri týždne. Nutné dodať, že náš výber doby pre cestovanie sa neskôr ukázal ako úplne na hovno. Jednak sme leteli mimo sezónu, ktorá vo Vietname trvá od marca do decembra. Áno, trafili sme sa priamo do odpočinkového času.

Kedy

Okrem iného nás v krajine zastihli oslavy Čínskeho Nového roka, ktorý na rozdiel od nášho, trvá od 21. januára do 21. februára a prejavuje sa prevažne neskutočným počtom číňanov na uliciach a uzavretých obchodoch a podnikoch, čo sa v neskôr úkázalo ako hodne kritické. Aby toho nebolo málo, tak sme si vybrali obdobie presne medzi zasadením, dozretím a zberom ryže takže nás miesto romantických a zelených ryžových polí čakalo všadeprítomné bahno.

Vienam Bahno
Vienam Bahno

Fakt, že sme cestovali po Vietname mimo hlavnej turistickej sezóny sa neprejavil ani na našich peňaženkách, pretože ceny tu neboli o nič nižšie ako v sezóne. Vietnam se stále jedna z najlacnejšie krajín v Juhovýchodnej Ázii, takže vás cesta nezruinuje ani v tomto neturistickém období.

Mena

Vietnamskú menou je tzv. Dong, ktorého kurz sa v súčasnosti pohybuje 0,97 czk za 1000 dong, takže za 1000 czk / 40€ dostanete 1 026 449 dongov. Bankomaty nájdete na skoro každom (aspoň trochu turistickom) mieste. Tie budete zrejme potrebovať, pretože s kartou tu veľmi nepochodíte. Tú akceptujú len v luxusných hoteloch, kde ale mimochodom tiež môžete platiť (ako asi všade v Ázii) americkými dolármi.

Ako nebyť drbnutý ako my

Prejsť Vietnam sme mali v pláne na motorkách, ktoré si tam bez problému môžete prenajať za super cenu na ulici. Požičanie motorky na deň vás vyjde približne na 125-250 czk (125 – 250 000 dng). Osobne ale zatlieskam každému, kto prejde od juhu na sever Vietnamu na motorke bez toho, aby musel po 1800 kilometroch na operáciu prdele.

Vietnam vie ublížiť
Vietnam vie ublížiť

Juh od severu ale nedelia len skoro dve tisícky kilometrov, ale tiež markantný teplotný rozdiel. Kým na juhu panujú 30° horúčavy, na severe je teplota tak akurát na bundu. Pre toho, kto na tento teplotný rozdiel nie je pripravený (treba tak ako my) je to celkom nepríjemné zistenie.

Najväčší palec hore ale dávame mega (LTE everywhere) rýchlemu vietnamskému internetu, ktorý bol v snáď úplne každej, aj tej najväčšej, najviac zapadnuté prdely, ktorou sme prechádzali. Také šťastie sme neskôr v iných destináciách bohužiaľ nemali.

Určite severný Vietnam

Keďže už môžeme porovnať severnú a južnú časť Vietnamu, odporúčame určite časť severnú. Juh nie je zas až tak úplne zaujímavý, úprimne by som povedal, že je nudný a vzhľadom k úspore času je najlepšie ho akosi preskočiť a vydať sa rovno na Sever a prípadne sa zastaviť na pár dni v strednom Vietname. Kdekolvek teda budete čítať o tom, ako je mesiac na Vietnam málo, neverte tomu. Stačia vám dva týždne. Bohato.

Avšak po absolvovaní všetkých prekážok a útrap sa dočkate za odmenu aj takýchto zážitkov.

One comment on “Pár teplých slov na tému Vietnam

  1. Super čítanie
    Inak ohľadom toho,že viac ako mesiac vo Vietname asi myslia ludia aj pláže a resorty a stredný Vietnam. Môj cieľ je navštíviť každú provinciu(každá má niečo zaujímavé len info o tom sú iba po vietnamsky ), ale nie všetko naraz ,plánujem sa tam vracať . Juh je známy pre domácich kvôli plážam ,džungľi a ostrovmi. Stredný VN ponuka Hue -cisarske zakázané mesto, Hoi An stredoveké svetové obchodné mesto,Danang a Nha Trang majú nádherné pláže a pamiatky zo Champa staroveke impérium ,jaskyne aj chrám v jednom z nich ,Dalat zase vodopady a vela lesov (ale nie typicke slovenské) a nachádzajú sa tu aj ine menšiny s tradičným zivotom ,ktorý je iný od väčšinou viets (vo VN je 54 etnikum tak je to dosť pestré ).Vo severe si vynechal Ban Gioc 4 najväčší vodopád vo svete a dedinky pri hraniciach s Čínou.Vyzerá to tam ako rozprávkový Guangxi .Alebo Ho citadel a tam vidiet aj typický zivot vo väčšine na dedinách. No mesiac ste si vybrali celkom zlý ale vtedy sa konaju vela oslav a festivalov .tak tam ste mohli ísť. A hlavne pocas sviatkov veľa vietnamcov cestuje preto prázdne mestá ale rady na turistické atrakcie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *