Po niekoľkých dňoch strávených v centre skvostnej architektúry a rozmanitej kultúry sa lúčime Ho Chi Minh City a presúvame do severného Vietnamu. Na ďalšie viac než dva týždne sa našim východiskovým bodom spoznávania ryžovej krajiny stáva hlavné mesto Hanoi.

Vnútroštátna letecká doprava je relatívne lacný (v jednom smere cca 3O EUR/800 CZK), časovo výhodný a komfortný variant presúvania po krajine. Pokiaľ sa, evidentne, nejedná o nás dvoch. Z desiatich letov v smere Ho Chi Minh City-Hanoi má jediný niekoľkohodinové meškanie. Hádajte koho. Letisková karma neotáľa a let nám spríjemňuje ďalej. Tento raz si pre nás pripravila azda najviac ukričané decko sveta. A aby toho nebolo málo, mimino s týmto exkluzívnym titulom nám sedí rovno za uchom. Keď už dochádza trpezlivosť i letuške, presúvajú dieťa s rodičom do zadnej kabíny. Zvuková izolácia látkového závesu = 0. Ale aspoň snaha sa cení.

HANOI

Prvý dojem z mesta HANOI je zmiešaný. Nielenže sa predčasne zastavila ortuť na teplomere, evidentne i samotný čas. Hanoi na nás pôsobí ako rozľahlá dedina, ktorá si zubami nechtami drží punc pôvodného Vietnamu. Pre niekoho možno očarujúce, tradičné a neviem čo ešte. Ale keď ste sa pred tým nechali rozmaznávať výhľadom na moderné mrakodrapy, upravené a čisté ulice, chvíľu trvá, kým sa naladíte na hanojskú ušmudlanú nôtu.

V porovnaní s katalógovým Ho Chi Minh City je na severnej, osem miliónovej metropole, sakramentsky poznať podpis vojny. So zemou zrovnaný Hanoi sa už len veľmi ťažko spamätával a dodnes sa tu žije skromnejšie. Rozdiel cítiť i na samotných pamiatkach a tradičnej architektúre. Nečakajte, že tu nenájdete chrám na každom kilometri štvorcovom ako v iných ázijských mestách. Za návštevu ale určite stojí historická časť Old Quarter Hanoi-a s tradičnými ulicami. Teda tým kúskom histórie, čo sa podarilo zachrániť. Dočítali sme sa, že je super tiež cisárska citadela Thanong Long alebo prvá vietnamská univerzita. My sa v Hanoi-i teraz veľmi nezohrejeme a hneď na druhý deň ráno sa vydávame s motorkami na sever smerom ku čínskym hraniciam.

Musíme uznať, že požičovne skútrov fungujú super a stroje vám privezú, kde si poviete. Nás ráno čakali pred hotelom. V požičovni pri pohľade na nás zjavne usúdili, že niekoľko-dňový trip v prevedení európskeho Pat a Mata zaváňa prúserom. Obzvlášť v dobe čínskeho nového roka, keď je celá zem na desať dní vypnutá. To je ale novinka! Vyfasovali sme preto jeden manuál a jeden automat, vraj že aspoň nejaké šanca na prežitie.

Požičiavanie motoriek v Hanoi-i funguje ukážkovo. Dovezú, privezú, poradia… tip top služby. Myslite ale na to, že to treba dohodnúť vždy deň dopredu. Inak sa môže stať, že si šliapnete po svojich! Osobne môžeme odporučit Stone Motorbikes.

Najväčšie mesto severného Vietnamu opúšťame relatívne rýchlo, ale nebojte, ešte sa sem po pár dňoch útrap a odtlačenej prdele z motoriek vrátime.

One comment on “Prvý stret so severom. Hanoi (day 7.)

  1. Hanoi ma mrakodrapy len nie v turistickej časti. Hanoi má byť historická preto su tú staré pamiatky zo staroveku a stredoveku (univerzity, citadel, chrám….) Vietnamci hovoria že sa sem oplatí ísť cez jeseň ,cause she is elegant and traditional…Osobne si myslím že stará štvrť je az moc stará a neupravena a je nie az tak moja obľúbená atrakcia v Hanoi. Ale ja ked som bola v VN tak sa mi zdalo že domy v HN su v lepsom stave ako SG nepocitam mrakodrapy. Lol. Inak odporucam jeden zábavný park (hodinku od Hanoi) je tam ulica ako vyzerala HN pred europskou architektúrou a je tam aj taka historicka časť kde ukazuju ako na dedinach ludia vyrabali tradicne veci ako hodvak keramika …..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *