Cesta vlakom zo Sapy do Hanoi-a trvá 9 hodín. Pri pohľade z okna na okolité kopce ťažko uveriť, že sme to pár dní dozadu dali na motorkách. Ďalšie ráno už blúdime v Hanoji a čakáme, kým nám pripravia izbu. Niekoľko denné motocyklové dobrodružstvo a nočný presun dal zabrať, a tak zvyšok dňa s výnimkou zháňania obživy leňošíme na hoteli.

Tu by som chcel podotknúť, že ten vlak je nočný vlak. Do Hanoi-a prídete o 5 hodine ráno. Odporúčam, naozaj odporúčam mať zaplatené ubytovanie už na tú noc. Ak rátate s tým “a veď počkáme” tak ako my, pripravte sa na to, že budete spať na lavičke v parku, lebo ani to pivo Vám nebude chutiť a budete odrátavať každú minútu na telefonát: Your room is ready”.

Pri pohľade na zbombardovanú Hanoi mrazí. Po jednom z najväčších amerických náletov v 60-tich rokoch tu sotva zostal kameň na kameni a Vietnamci prišli takmer o väčšinu kultúrnych pamiatok. Motáme sa v meste duchov a jediné miesto, kde to žije, je pobrežie jazera Hoam Kien. Kam sa hrabe pražská náplavka. Ten deň sa tiež lúčime s motorkami. Srdce zabolelo, avšak na výlety južne od Hanoja už radšej vlakom.

V ten deň nás čaká ešte jedna neľahká úloha -> nájsť Čapované pivo Hanoi. Misia jasná, konverzácia s Google vecná, odhodlanie pevnejšie než brušné svaly Davida Hosselhoffa na konci 80tych rokov. K pivovaru Hanoi, ktorý sídli mimo centra sa presúvame pešo, dobrú hodinu. Na konci nás čaká oáza v podobe stánku Nhà Hàng Ngự Long, ktorý ma trubky natiahnute priamo do pivovaru, a pivo sa čapuje rovno do vedra #challengeaccepted . Zvyšok večera má dosť hmlisté kontúry a my sa chvíľu ako doma v Prahe.

Hanoi beer
Hanoi beer
Hanoi beer
Hanoi beer

Ninh Binh

Ďalším check-pointom sa stáva svetová a kultúrna pamiatka, vzdialená len 3 hodiny od Hanoja, provincia Ninh Binh. V meste s rovnomenným názvom toho nie je až tak moc k videniu, väčšina turistov preto jazdí skôr po okolitej kopcovitej krajine. Populárne sú najmä vyhliadka Hang Múa odkial musí mať fotku každa prijebaná wannabe influncerka a hlavne plavba po Trang An. Jasné, že tu dve slovenské celebrity nemohli chýbať!

Pôvodné plány boli preskúmať krajinu fotogenických vápencových homolí, bujne porastených a týčiacich sa do výšky desiatok metrov z pohodlia dreveného člnku. Keď sme ani po 2 hodinách nenašli cestovku, ktorá by nám výlet sprostredkovala, skončili sme zas s prdelami na skútri.

Počasie sa nám zase trošku smialo do tváre a skrz hustú hmlu sme ledva dovideli na riadidlá motoriek. Kde to ešte na nejaké vyhliadky. Ešte že sme skúsení a pohotoví cestovatelia a meníme itinerár za jazdy. Nový cieľ zameraný – vyrážame chrámu Bich Dong. Chrám nič moc, počasie nič moc, neostáva nám níč iné len sa uchýliť k pivu, ktoré nachádzame v reštaurácii Chookie’s Beer Garden, so západnou kuchyňou a tak konečne po skoro troch týždňoch žiadne nudle.

Bai Dinh

Hneď ráno vyrážame k najväčšiemu vietnamskému chrámu Bai Dinh. Jeho rozľahlosť si človek uvedomuje najmä v momente, keď hodinu jazdí popri múroch a koniec (alebo začiatok?) stále v nedohľadne. Až kým sa vám nevynorí parkovisko veľké ako polka mesta, zaplavená tisícami motocyklov. To si ešte užijeme zábavy, keď budeme neskôr hľadať tie naše.

Parkovisko
Parkovisko

Na návštevu obrovského budhistického komplexu si vyčleňte radšej celý deň. My sme to museli zvládnuť za 4 hodiny, a keďže sa chrám nachádza v kopcovitom teréne, nohy sme cítili ešte dva dni. Stúpate komplexom, v ktorom sú vybudované farebné chrámy, zvonice a chodby s neuveriteľným počtom sôch. Prechádzate sa pomedzi jazerá a stromové aleje až dorazíte k najvyššie položenej rozhľadni s najväčšou sochou Troch Budhov v krajine. Komplex je rozdelený na severnú a južnú časť, zatiaľ čo tá južná je obdarená ešte aj o posvätné miesta ukryté v jaskyniach. Odtiaľto sa môžete pohodlne dopraviť vláčikom späť na parkovisko a celý okruh pekne uzavrieť.

Bai Dinh
Bai Dinh
Bai Dinh
Bai Dinh

Trang An

Za odchod z Ninh Binh bez plavby loďkami po oblasti Trang An by sme zhoreli v pekle. Minimálne za ten slovník, ktorý by sme v prípade takéhoto scenára zo seba vypustili. Vytrvalým šťastie praje a ešte v ten deň sa nám podarilo vtesnať do loďky s jedným Vietnamským párom.

Vylodenie v Normandii bol slabý odvar oproti záplave lodí na východiskovom bode atrakcie. Celá plavba trvala 4 hodiny a bola to paráda. Vybrali sme si trasu C pomedzi vysoké skalnaté masívy, jaskyne a dokonca i cez úsek, v ktorom sa natáčali scény King Konga. Skvelý dojem nám tento raz nepokazil ani fakt, že je to mega masovka. Miestami na vode vznikali kolóny a párkrát sme dokonca uviazli v zápche. A keď sa dokážete preniesť aj cez neuveriteľne chlpaté nohy inak veľmi peknej Vietnamky sediacej v člnku oproti, výlet sa nedá zhodnotiť inak, než na jednotku!

Halong Bay

Po návrate vlakom z Ninh Binh späť do Hanoi-a sme začali plánovať jeden z posledných väčších výletov. V cestovke sme sa nechali ukecať na romantickú plavbu po Halong Bay. Byť tam s frajerkami, aj presladený Titanic strčíme do vrecka. No nič, dvojdenný výlet na 4* lodi za 80 EUR (2 130 KČ) na osobu si predsa užijeme i single. Manželskú posteľ obsiatu lupeňmi by sme ešte zvládli rozdýchať. Ale výpary z hlavného motora smerované priamo do našej kajuty – tak to dýchať nebudeme! Po dvoch sťažnostiach si miestni uvedomili, že ich vzácni hostia sú naozaj nespokojní a dušovali sa, že situáciu vyriešia. Ráno nám na izbe pribudla vonná sviečka. Ďakujeme.

Tu by som chcel podotknúť, že ísť cez cestovku bola úplná píčovina. Verím, že si to svoje publikum určite nájde (páry, ženy deťmi atd.) ale v skratke: Natrepú Vás do autobusu, potom Vás natrepú do loďky, potom Vás povozia a vy sa kukáte z loďky, potom Vás natrepu do jedálne, vy sa nažerete a idete spať, ráno vás povozia na člnku a čau. Za tých 80e, po vlastnej ose, no mesiac by som tam mal čo robiť.

Takže, za mňa, jednoznačne busom/vlakom na Cat Ba, tam sa niekde na pláži nadrbať do hotelu alebo nejakej chatky, dohodnúť sa s miestnymi nech Vás povozia, nakŕmia a bude to 100x lepší zážitok.

Ale na našu obranu, po tých troch týždňoch sa mi už samému nechcelo ani chodit na WC nie este riešiť podobný trip. Bodka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *