Koh Samui je ostrov, ktorý leží v thajskom zálive a s rozlohou 228km2 sa radí ako druhý najväčší ostrov Thajska po Phukete. Patrí medzí najobľúbenejšie destinácie pri voľbe dovolenky.

A keďže my už vieme porovnať Phuket a Koh Samui tak určite viac odporúčam Koh Samui. Celý tento ostrov mi prišiel oveľa viac “farebnejší” exotickejší, čistejší, s krajšími plážami a zaujímavejší aj na rôzne výlety a atrakcie.

Začnem poporiadku od začiatku ako plánovanie a celková organizácia dovolenky prebiehala u nás. V septembri/októbri sme pozerali letenky pre 5 osôb. Uprednostňovali sme kratší a pohodlnejší let, s jedným čo najkratším prestupom v Bangkoku pred možno lacnejším ale zdĺhavejším. Letenky sme pozerali rôzne, mne vyhovuje prehľadná aplikácia Tabletenky alebo Skyscanner. Takže sme nakoniec vybrali spoločnosť Austrian Airlines a cena letenky vyšla 730eur. Let do Bangkoku trval cca 10hodín, na prestup v Bangkoku sme mali niečo vyše hodinky a pol a keďže je to dosť veľké letisko bolo to akurát bez naháňania ale aj zbytočného čakania. Druhy let z Bkk na USM – Koh Samui trval už len 1,5hodiny s menším lietadlom.

Musím poznamenať, že nám na tomto letisku neboli doručené kufre a vraj je to tu celkom normálne. Preto vám odporúčam aby ste mali hygienické potreby a základné veci na jeden dva dni v príručnej batožine.


Na letisko nás prišli vyzdvihnúť z ubytovania minivanom a zaviezli priamo na Villa Phoenix. Tu sme si bookli cez airbnb niekedy okolo Vianoc a vychádzala cca 550eur/osoba/16nocí. Určite sa dajú nájsť aj lacnejšie ale moc na vyber už v tom case nebolo keďže sme na dovolenku išli na prelome január/február (takže ubytovanie odporúčam pozerať aj skôr) no priorita bola infinity bazén a za tu cenu ta Villa teda bola naozaj luxus. Síce lokalita je trošku v kopcoch no za ten výhľad a súkromie to stojí. Navyše keď mate skútre tak to nie je žiaden problém.

Villa Phoenix

Villa sa nachádza v mestečku Bo Put na severe ostrova, najväčšie a najrušnejšie mestečko na Koh Samui je Chaweng a potom mesto Lamai pod nim. V Chawengu ste na skútri za 10-15 minút a je to tam rušné každý večer, je tam veľa možností kde sa ísť najesť a my sme najradšej chodili k Big mama! Je to v centre taký zašitý trh so stánkom kde je tento nápis! ak ho nájdete zaručujem vám, že sa výborne najete a budete sa tam vracať. Navyše jedlo na trhoch je vždy lacnejšie a mnohokrát aj lepšie. Viete sa tak najesť približne za 50-80bathov čo je v prepočte 1,50-2,50eur a v lepšej reštaurácii môžete zaplatiť za horšie jedlo kľudne aj viac ako 10e. V Chawengu by som určite ešte chcela vypichnúť pláž s veľkými vlnami. Mestečko Lamai je trošku južnejšie a tam bol podľa nás najkrajši market. Trhy boli pre nás vlastne asi najlepšia atrakcia celého Thajska. Každý deň sa konali niekde inde – napr. U nás v Bophute bol vzdy v stredu a piatok, v Chawengu bol v sobotu, v Lamai v nedeľu a ostatné dni v tých ostatných menších mestečkách. Skoro každý deň sme na nich ukončovali večer a zároveň sa najedli, ochutnávali a nasávali thajskú atmosféru.

Koh Samui

Cez deň sme väčšinou lietali na skútroch a spoznávali ostrov. Každý deň sme si naplánovali výlet niekam inam. Začnem tými, ktoré mi utkveli v pamäti najviac:

Kam sa určite musíte ísť pozrieť je Paradise Park Farm – je to v strede ostrova a môžete nakŕmiť a odfotiť sa s rôznymi vtákmi, a pozrieť nejaké zvieratká, no opice či slony tam nečakajte, ale keď si to celé prejdete, vyjdete pri takom bazéne s úžasným výhľadom, že na to určite nezabudnete. Takže nezabudnite si zbaliť plavky a určite sa tam zastavte.

Ako povinnosť je určite ísť pozrieť pamiatky na severovýchodnom pobreží ostrova Big Buddha a budhistický chrám Wat Plai Leam – čo je vlastne socha bohyne Kuan-jin s 18 rukami a čínsky usmievajúci sa Buddha. Celé je to situované na jazierku s čínskou architektúrou a v jazierku s dravými rybkami, ktoré môžete nakŕmiť.

Ďalej za návštevu stojí určite Bar v korunách stromov (tree bridge coffee), ktorý sa nachádza nad Mae nam-om v džungli. Vedie tadiaľ cestíčka a mostík ponad džungľu a je odtiaľ výhľad na celý Mae Nam, more a môžte si tam vychutnať dobrú kávu či drink. Tiež sa tam dá spustiť ponad koruny stromov (Canopy Adventures Secret Falls – Koh Samui), ale to sme my neabsolvovali.

Keď pôjdete na juh ostrova zastávku si urobte tiež na vodopádoch Na Mueang-1 Waterfall a cestou hore uvidíte aj slony, ktoré môžete nakŕmiť alebo sa odviezť na nich k vodopádom (my toto nepodporujeme:). Ďalej dolu na juhu je Lamai Viewpoint – vyhliadka, na ktorú sa dostanete za poplatok lanovkou alebo za 10 minút strmšej pešej chôdze po schodíkoch, ktorá podľa mňa k výletom patrí tiež. Hore je bar s úžasným výhľadom  a stvorený na “chill” a skvelé fotky.

Jeden deň je podľa mňa nutné stráviť na Nikki Beach Resort Koh Samui. Síce tam miniete možno trošku viac peňazí no stále na naše pomery málo, ale za ten zážitok to stojí. Vychutnať si drinky na plážových postielach, kde hrá dobrá hudba, bazén, výhľad na more, palmy, krásna reštaurácia, super jedlo, proste luxus.

Ďalší tip je Jungle Club, je to bar s výhľadom, kde podávajú aj jedlo. Tam bol asi najkrajší výhľad takže určite stojí za zastávku.

Jungle Bar

Chalani boli pozrieť napríklad aj na krokodílej farme (the Samui Crocodile Farm) na severe ostrova, kde mohli nakŕmiť krokodíli a potom im predviedli aj krokodíliu show. My sme sa tejto show nezúčastnili, pretože rok predtým som jednu videla na Phukete a moc sa mi to nepáčilo (lebo mi to prišlo dosť agresívne), tak som už ďalšiu nechcela vidieť, ale táto vraj bola super.

Z pláži musím vypichnúť hlavne Coral Cove Beach a Silver beach, ktoré sa mne páčili asi najviac. Teda okrem tých na ostrovoch, ktoré boli samozrejme neporovnateľne krajšie. Na výletoch so speed boat sme boli dvakrát. Raz sme si zajedali výlet na Ko Tao – teda Koh Nangyuan, kde sme mali vlastne celodenný program, ktorý zahŕňal vyzdvihnutie, malé raňajky v prístave, preprava rýchlostnou loďou v skupinke cca 25ludi, šnorchlovanie, voľný program na ostrove, obed a cesta späť. Druhý výlet bol na ostrov Ang Thong, ktorý sa mi páčil viac. Zaujímavejšie miesta a navyše ste mohli využiť aj kajakovanie medzi ostrovmi.

Koh Nangyuan
Koh Nangyuan

Ako poslednú spomeniem kobra show, ktorá bola mojou najlepšou zvieracou šou v živote. Bola milá a zábavná a navyše trošku adrenalínová čo z nej urobilo super zážitok. Predstavili nám tam rôzne hady, plazy, jaštery a zavŕšili to show, ktorá bola naozaj úžasná pretože pred hadmi a škorpiónmi ma asi každý rešpekt a k tomu to bolo aj veľmi dobre zábavne podané 🙂 Len musím podotknúť, že som rada, že sme na nej boli až posledné dni, pretože bývať v divočine a zaspávať s myšlienkami nad vecami, ktoré vám tam povedia nie je len tak 🙂

Určite som nejaké miesta zabudla a určite sme veľa miest ani my sami nestihli navštíviť, ktoré tam treba vidieť! No aspoň máme dôvod prečo sa tam vrátiť aj nabdudúce.

Leave a Reply

Your email address will not be published.