Aký je rozdiel medzi tvojou ex a Thajskom ? Žiadny, v oboch už bol každý.

Ceco

Rozmanitá exotika uspokojí očakávania nejedného batôžkára. Slintáte po hýrivej párty alebo sa chcete vyvaľovať na panenskej pláži? Či radšej podnikáte treky v prírode a spoznávate život domorodých kmeňov? Hoci sa sem zbiehajú supy z celého sveta, stále sa tu nájde pár miest, ktoré stoja za hriech.

Tu je pár tipov, kam sa oplatí vycestovať:


Bangkok
– hlavné mesto odhaľujúce kontrast prostosti a umiernenosti thajského kráľovstva s buržoáznymi maniermi. Pre niekoho špinavé a hlučné, pre ďalšieho tajomné a inšpirujúce. Atmosféra mesta len ťažko opísateľná slovami, pokiaľ sa chystáte do Thajska, určite si nechajte na Bangkok minimálne 3 noci.

Pattaya – provincia ležiaca na pobreží Thajského zálivu. Z hľadiska polohy dobre situované miesto, ktoré ponúka prímorské aktivity aj pestrý mestský (hlavne nočný) život. Hodnotiac z našej skúsenosti by sme tu nezostávali viac než pár dní. Thajsko môže ponúknuť ešte oveľa viac.

Koh Samui – ak ste ešte nezažili Full Moon party, len ťažko si predstavíte aká veľkolepá môže byť beach party. Každý mesiac sa tu stretávajú desiatky tisíc mladých ľudí užívajúc si hudbu a život. Samui a menšie ostrovčeky v okolí majú navyše krásne pláže, takže okrem párty hýrenia si tu užijete i katalógovú dovolenkovú pohodu.

Krabi – provincia na juhu Thajska, ktorá má dobrú východiskovú polohu na výlety do vnútrozemia či na okolité ostrovy. Dicapriova „The Beach“ sa napríklad nachádza len 2 hodiny loďou. Síce atmosféru tejto pláže zničili davy turistov, v okolí Krabi nájdete desiatky iným čarokrásnych ostrovov s bielym pieskom a ikonických vápencových skalísk vytŕčajúcich z vody.

Phuket – polostrov leží na druhej strane Andamského mora oproti provincii Krabi. Phuket rovnako ako Krabi patrí medzi živé letoviská, ktoré si ale stále nenechali udupať rozprávkové pláže a hornaté vnútrozemie s bujnou exotickou vegetáciou.

Ko Changpokiaľ túžite po rajskej prírode ale nechcete sa k nej brodiť cez preľudnené ulice, vyrazte sem. Ostrov nie je až tak prefláknutý ako vyššie spomínané destinácie. Ko Chang je ideálnym prepojením luxusnej dovolenky s thajskou lokálnou atmosférou.

Sever Thajskastrediskom je štvrté najväčšie mesto Chiang Mai, ktoré je v porovnaní s Bangkokom čistejšie, kľudnejšie a turisticky menej zahltené. Nájdete tu množstvo historických chrámov ale i moderné hotely na úpätí hôr, atraktívne trhoviská a dobrú infraštruktúru. Keď vycestujete na sever od mesta, dych vám bude vyrážať nádherná rozmanitá krajina – lesy, domorodé horské dedinky, rieky, jaskyne a horské chrámy. Snová dovolenka pre aktívnych cestovateľov, ktorý hľadajú viac než drink v ruke na pláži či v bare.

Kedy vycestovať

Exotické thajské kráľovstvo ležiace v juhovýchodnej Ázii môžete navštíviť takmer celý rok, ideálne počas našich zimných mesiacov. V tropickom podnebí sa striedajú tri ročné obdobia s malými teplotnými odchýlkami – chladné, horúce a monzúnové.

 • Chladné obdobie je obdobie sucha. Trvá približne od novembra do marca, teploty sa pohybujú okolo 30ºC s minimálnymi zrážkami.
 • Teplé obdobie – teploty od marca do mája siahajú až do 40°C, tiež takmer bez zrážok.
 • Obdobie dažďov nastáva od júna do októbra, kedy prichádzajú juhozápadné monzúny z Indického oceánu a prinášajú vysokú vlhkosť a veľa zrážok. Búrky sú síce krátke, ale intenzívne a časté.

Mohlo by sa hodiť…

Thajsko je relatívne lacná krajina a tak ho i s menším rozpočtom dokážete precestovať skrz na skrz (v porovnaní s cestovaním po západnej EU alebo USA). Samozrejme, záleží na človeku, či vsadí na luxusný rezort za 100 € na noc alebo radšej investuje do zážitkov a spoznávania okolia. S takýmto obnosom peňazí tu v pohode prežijete aj týždeň. Pokiaľ sem cestujete prvý raz, mohlo by sa vám pár užitečných tipov hodiť.

 • Víza – turistické víza nie sú potrebné. V lietadle dostanete formulár s cieľom cesty, kontaktom na ubytovanie a podobne, ktorý vyplníte a odovzdáte pri letiskovej kontrole.
 • Mena – národným platidlom sú thajské báthy (100 THB = 70 CZK/2,7 €).
 • Sim karta – využijete hlavne kvôli internetu. Možné zakúpiť rôzne balíčky. Poučení zo Srí lanky sme nechceli kupovať na letisku, ale neskôr sme ju mali problém zohnať. Takže pár korún si kľudne priplaťte (za 500 BTH si vystačíte s cca 5 MB internetu aj 2 týždne)
 • Taxi služby – taxa/km je nižšia než u nás. Najdôležitejšie je hneď pri vstúpení do auta požiadať o zapnutie taxametra. Nám sa stalo, že šoféri protestovali. V takomto prípade sa vôbec nebojte vystúpiť, inak vás môžu pekne natiahnuť. S taxametrom za pol hodiny v aute zaplatíte cca 80 Kč/necelé 3 €. Bez neho ceny rastú úmerne s chamtivosťou miestnych podnikateľov.
 • Uber – jazdia vo väčších mestách a sú pomerne lacné (o málinko drahšie než obyčajné taxíky, predsa len je to služba pre turistov). Vodiči však zvyknú volať, aby si upresnili, kde presne vás majú nabrať. Ich lámavá angličtina nám občas zvýraznila vrásky na čele, ale nakoniec sme sa vždy našli.
 • Vlaky – lacná a atraktívna forma dopravy. Vlakom precestujete takmer celú krajinu, z Bangkoku na juh to trvá cca 12 hodín, rovnako aj na sever do Chiang Mai. Vlaky sú relatívne komfortné a výhľady tiež stoja za to.
 • Lietadlo – z Bangkoku na juh môžete letieť, je to časovo úsporné a celkom lacné (letenku na Krabi zoženiete aj za 600 Kč).
 • Tuk tuk – turistická, trochu drahšia forma dopravy, odporúčame skôr ako zážitkovú jazdu na krátke vzdialenosti.
 • Vlastná doprava – zatiaľ čo na Srí lanke by to bola samovražda, tu si bežne požičiate auto, či ešte lepšie skúter, na ktorých jazdia takmer všetci. Cena prenájmu približne 1000 Kč/40 € na týždeň.
 • Ubytovanie – ubytovanie v Thajsku zoženiete za babku. Od cca 250 Kč/10 € za izba na noc v ošarpaných hosteloch, cez cca 1000 Kč/40 € za čistú izbu v hotelíku s malým bazénom a raňajkami až po kráľovské rezorty s rovnako majestátnymi cenami. Nocľah si ľahko nájdete aj priamo na mieste, nemusíte bookovať dopredu. Odporúčame zajednať si cez booking prvú jednu až dve noci, než sa zostavíte z jet lagu a trochu sa rozkukáte. Pokiaľ letíte v období sviatkov (napr. čínsky nový rok), počítajte s tým, že sa počet turistov v Thajsku neľútostne násobí. A to sa vám odrazí na obsaditeľnosti i cenách hotelov.
 • Strava – priaznivci orientálnej kuchyne sa budú cítiť ako v raji. A navyše všetko okrem alkoholu je tu lacnejšie než u nás. V priemernej reštaurácii zaplatíte za jedlo do 100 Kč/3,7 €. Najlepšie dobroty však zoženiete na ulici, kde za úplne famózne pad thai nedáte viac než 60 Kč/2,3 €.

Ak sa vám zbiehajú sliny, čítajte nás ďalej. V “SriThajBodia” tripe v roku 2018 sme sa prelúskali cez Bangkok, Pattayu a Kho Chang.

Leave a Reply

Your email address will not be published.