Šiesty deň otvárame klasickými Srí lanskými raňajkami. V menu medzi „kari, kari, kari, placka, kari“ márne hľadáme praženicu a párky. Pot nás oblieva už len pri pohľade na upotených Indov vedľa pri stole, ktorí si rukami naberajú pikantnú ryžu. Poprosíme domáceho aspoň o šálku čaju, už keď sme v tom čajovom kráľovstve. Pre nás je to, hoci už po piatich dňoch cesty, premiéra. A veľký zážitok.

Srí lanka je čajová veľmoc a hneď po Číne druhý najväčší exportér čaju na svete. Zaujímavé je, že čajovník sem doviezli v devätnástom storočí až Briti, dovtedy miestni pestovali len kávovník a kakaovník. Keď budete prvý raz piť cejlónsky čaj vy, majte na pamäti, že je silný asi ako tri espressá. Srílančania čaj taktiež maximálne sladia, takže s objednávkou čaju stručne a jasne naznačte, že si prosíte bez cukru. Inak sa vám bude v deci a pol veľkej šáločke roztápať kľudne aj päť lyžičiek cukru. Mňam?!

Tento deň sme sa rozhodli, že si trochu uľavíme od náročných presunov a zaplatíme si taxikára-sprievodcu, na ktorého sme si vzali deň pred tým kontakt. Taxikár iniciatívne naplánoval výlety a vzal nás do výrobne čaju a neskôr na jedny z najkrajších vodopádov, čo sme počas oného cestovania videli: Ramboda falls. Neskôr sme sa nechali odviezť do parádnej reštaurácie „all you can eat“, potom na miestnu vyhliadku a do ďalšej čajovne. Taxikár nás síce stál 3 500 rupí každého, ale pokiaľ narazíte na správneho človeka ako my, sú to najlepšie utratené 300 stovky (necelých 13€) na osobu.

Vodopády Ramboda
Srí lanský Poseidon. Vodopády Ramboda

Podvečer sa zase presúvame do poslednej vysokohorskej oblasti, ktorá nesie názov Elle. Trasa vlakom z Elyii do Elli je považovaná za druhý najkrajší železničný úsek svetového rozmeru. Chytili sme posledný vlak, ktorý bol na veľké prekvapenie takmer prázdny. Keď sa po hodine zotmelo, pochopili sme prečo. Pán boh zaplať ale aj za jednu hodinku, je to podívaná, na ktorú sa len tak nezabúda.

Nuwara Elyia - Ella
Pokračovanie najkrajšej cesty vlakom. Nuwara Elyia – Ella

Dedinka Ella je už niečo viac turistickejšia než predchádzajúce oblasti, čo nám ale po šiestich dňoch v nedotknutej exotik nevadí. Najmä keď si pochutnávame na čapovanom pive. Konečne! Jediné vrásky nám robí tropický dážď, ktorý hlásia aj na ďalšie tri dni. Predpoveď rosničkám našťastie nevychádza a my sa budíme do ďalšieho slnečného rána.

Leave a Reply

Your email address will not be published.