Ella mala uzatvoriť naše vysokohorské dobrodružstvo a podarilo sa jej to veľkolepo. Prvé ráno v malebnej oblasti sa už nevieme dočkať na výstup na Little Adam´s peak. Domáci obytného domu v rekonštrukcii, kde sme spali my a pár ďalších batôžkárov nám poradil, nech si na presun po okolí požičiame skútre. Veď prečo nie. Akurát sme zostali trochu zaskočení, keď nám do ruky strkajú kľúče bez toho, aby si zobrali doklad totožnosti či akúkoľvek zálohu. Na Srí lanke si ľudia dôverujú.

Po ceste na malú Adamovu horu nás upútal Ind hrajúci na flautu, na tóny ktorej sa dvíhala do výšky kobra. Po pár selfíčkach s ním, jeho opicou a kobrou v pozadí sme sa chceli pohnúť ďalej. Jeho nepriateľský výraz naznačil, že bez platenia to nepôjde. Do muža ovládajúceho hada sa nikto z nás púšťať nechcel, a tak odchádzame o tisícku rupí ľahší. Ale aspoň živí.

Malý Adam – veľký pán

Túra na Little Adam´s Peak by vo vašom itinerári určite chýbať nemala. Prevýšenie nie až tak rapídne ako pri výstupe Veľkú Adamovu horu, takže sa pre výhľad na okolité hory a čajové plantáže až tak nezadychčíte. Síce sa o túto nádheru budete musieť podeliť aj s ostatnými turistami, za nás to bol jeden z najkrajších výletov.

Na tripadvisore sme neskôr sa dočítali, že v okolí sa nachádzajú aj vodopády Rawanas Falls. Museli sme overiť, či si zaslúžia 4 hviezdičky rovnako ako Ramoda, a tak sa pomaly presúvame ku nim. Aj keď tento raz našu pozornosť viac než príroda upútali miestni, ktorí v platených teniskách skackali po mokrých skalách s ľahkosťou tatranských kamzíkov, vodopády sa oplatí vidieť.

Vodopády Rawanas

Azda najkrajšou atrakciou v okolí Elly je most Nine arch bridge. Zočiť trať postavenú na kamennom moste dvíhajúcom sa ponad roklinu – scenéria ako z filmu – tú si treba ale sakra zaslúžiť. Na požičaných skútroch sa snažíme trafiť cestu cez hustý dažďový prales a vôbec sa nám to nedarí. Nakoniec nás doviedol k mostu až miestny Srílančan, ktorý býval uprostred ničoho asi pol kilometra od nášho cieľa.  Aj napriek davom „japončíkov“, ktorí by sa kvôli fotke nechali snáď aj zraziť vlakom, radíme Nine arch bridge jednoznačne do skupiny „must see“.

Jeden z najkrajších cejlónskych výhľadov na moste Nine arch.

Pri ceste za touto nádherou sme boli v domnienke, že sa tu natáčala scéna z James Bonda. Hoci sme neskôr zistili, že je to blbosť, adrenalínu sme si užili požehnane. Za jeden deň boli pripísané na účet dva pády a jedno zapadnutie v bahne. Ak sa sem raz vyberiete a zrovna nebudete mať náladu na bondovky, odporúčame zvoliť iný dopravný prostriedok než my. Na skútri v dažďovom pralese to nie je až taká prča, ako sme si na začiatku mysleli.

V Elle už nájdete viacero reštaurácii, kde vás radi občerstvia. Z toho sme úprimne mali radosť aj my. A keď sa vyhnete turistickým miestam a zavítate medzi domácich štamgastov, postarajú sa vám o zábavu. Síce vás možno budú najprv posielať do iných pohostinstiev, nedajte sa odradiť. Koniec koncov, nič vás nezblíži so Srí lankou a jej obyvateľmi viac, než pár panákov domácej pálenky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.